Zajímavé filmy na téma ekonomika, peníze, obchodní praktiky, burza, vzestupy a pády, banky a lidské myšlení.

Autor: František Sousedík <frantisek.sousedik@atlas.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 15. 12. 2014Finanční krize - Inside Job (2010) - Vynikající dokument o příčinách a následcích vzestupů a pádů trhů (Nejen o krachu hypotéční bubliny v roce 2008.). Ukazuje na to, proč budou zase příští. Tomu, kdo zaslepeně věří ratingu (AAA), vyjádřením velmi známých ekonomů apod., může pomoci prozřít. Je vhodný pro opakované zhlédnutí, velmi důkladnou analýzu a načerpání hodnotného poučení.

Margin Call - Margin Call (2011) - Vynikající film, který nám naznačuje, jak rychle může přijít příští sešup a kolik budeme mít času na změnu chování a přípravu na katastrofu.

Vzestup peněz - The Ascent of Money (2008) - Šestidílná finanční historie.

Kapitál - Le-Capital (2012) - Intriky z prostředí vedení banky a mj. taky o nepřátelském převzetí firmy.

Chamtiví lháři - The Crooked E: The Unshredded Truth About Enron (2003) - Podle skutečné události člověka, který v posledním roce nastoupil do firmy Enron.

Wall Street - Wall Street (1987) - O jednak ostříleném obchodníkovi a jednak přehnaně iniciativním nováčkovi na Wall Street.

Konkurenti - Glengarry Glen Ross (1992) - O snaze zaměstnanců realitní kanceláře jakýmkoliv způsobem prodat nezajímavé pozemky.

Riziko - Boiler Room (2000) - O prodavačích akcií a jejich praktikách.

Wall Street: Peníze nikdy nespí - Wall Street: Money Never Sleeps (2010) - V zásadě jde o pokračování Wall Street.

Vlk z Wall Street - The Wolf of Wall Street (2013) - Založen na stejnojmenných pamětech Jordana Belforta. Chvílemi si člověk může myslet, že to snad není možné, ale skutečnost asi byla ještě horší. Pro poučení stojí zato dokoukat, i když se vám bude dělat špatně.

Oko bere - 21 (2008) - O způsobu pokoření herního systému v Las Vegas.

Sity boy - Příběh bankéře, který odhaloval, jak se pracuje v bance. Geraint Anderson, sity boy, napsal na toto téma taky knihy: Cityboy, Cityboy: 50 Ways to Survive the Crunch, Just Business a Payback Time.

Piráti ze Silicon Valley - Pirates of Silicon Valley (1999) - Historie firem Apple Computers a Microsoft, zejména o jejich počátcích a jejich tvůrcích.

jOBS - Jobs (2013) - Historie firmy Apple Computers. A o schopnostech lidské mysli.

Sociální síť - The Social Network (2010) - Životopis vzniku fenoménu Facebook.