Vzor směnky vlastní, kterou nelze snadno zneužít

Autor: František Sousedík <frantisek.sousedik@atlas.cz>, Téma: Směnka, Vydáno dne: 01. 04. 2006

V roce 2004 vysílala televize Prima v pořadu Proti Srsti právní případ, kde hlavní roli sehrála snadno zneužitelná bianko směnka.

Případ popisoval dva kupce aut na leasing, jeden byl podnikatel a druhý lékař. Společníci leasingové společnosti se nepohodli a rozešli se. Lékař řádně platil a s původní leasingovou firmou řádně leasing ukončil. Podnikateli přišel jeden den dopis od původní leasingové firmy a druhý den od firmy, kterou založil společník, jenž původní firmu opustil. Obě firmy požadovaly, aby bylo nyní placeno jim. Lékař dostal ukončení leasingu, potvrzení o zaplacení automobilu a přesto dostal od nové firmy oznámení o porušení leasingové smlouvy a vypsání penále na šest a půl milionu korun. Na základě tohoto oznámení byla posléze lékaři předložena směnka k zaplacení ve výši oněch šest a půl milionu korun. I podnikatel řádně splácel leasing, přesto mu byla předložena k zaplacení směnka, tentokrát ve výši osm a půl milionu korun.

Jeden ze společníků původní leasingové firmy totiž firmu opustil a při odchodu si vzal z trezoru firmy ony snadno zneužitelné bianko směnky. Následně je doplnil na řádné směnky a prodal je jiné firmě. Tato firma, v dobré víře, že bianko směnky byly oprávněně vyplněny na řádné směnky, podala na výstavce, podnikatele a lékaře, směnečné platební rozkazy.

No a jak uvedl lékař, je tato částka pro každého běžného občana ekonomicky zničující.

Proti směnečnému platebnímu rozkazu nemohli výstavci použít v podstatě žádnou obranu, která by je uchránila od povinnosti zaplatit směnečnou sumu novému vlastníkovi směnky, i když byla podle jejich názoru vyplněna neoprávněně, protože bianko směnka byla vystavena jako snadno zneužitelná. Rovněž okolnosti vystavení směnky byly snadno zneužitelné, přestože je možné udělat mnohé k minimalizaci rizika zneužití.

Proto raději používejte takový vzor směnky vlastní, kterou pak nelze snadno zneužít.