Kurz základů "právní" sebeobrany - úvod; Jak lze neuvěřitelně snadno začít a proč to vůbec dělat

Autor: František Sousedík <frantisek.sousedik@atlas.cz>, Téma: Kurz, Vydáno dne: 05. 07. 2005

Žijeme ve společnosti, kde vše určují zákony. Neznalost zákona nikoho neomlouvá. Bdělým náležejí práva. Znalí bohatnou a ti, co se neučí stále jen naříkájí.

V roce 2004 jsem se zůčastnil dne otevřených dveří na jednom z pražských soudů.
Sedím v místnosti, kde soudci vysvětlují průběh exekuce, ať už je prováděna soudem nebo exekutorem. Na lavičku si vedle mne přisedla mladá žena a pozorně sleduje jejich výklad. Když soudci citují ze zákona, šeptá si, kde má člověk ty informace vzít. Vytáhl jsem si to správné ÚZetko a ukázal jí přímo znění paragrafů, které soudci citovali. Oči jí zazářily nadšením. Vzápětí však s podstatně menším nadšením šeptá: "To je asi hrozně drahé?", že? Zavřel jsem ÚZetko a ukázal na přední stranu do místa, kde je uvedena cena. Brada jí poklesla a ústa se otevřela, nevěřícně zírala s vytřeštěnýma očima střídavě na cenu a na mne.
Nechápal jsem tehdy plně, jakou asi měla představu o ceně.

V lednu 2005 jsem školil nezaměstnané a tehdy mi to začalo dávat smysl.
Když jsem se jich ptal, za kolik si myslí, že se dají podobné informace pořídit, slyšel jsem odpovědi jako: 700, 800, 1000 i 1500.
Také byli překvapeni. Zřejmě pod dojmem tlustých drahých šedých knih.

ÚZ tedy znamená úplné znění a je myšleno úplné aktuální znění zákona či vyhlášky apod. Úplné znění zákona vznikne tak, že firma Sagit vezme prvotní vydání zákona a zapracuje do něj všechny změny do dnešního dne. Při další změně zákona firma Sagit opět zapracuje změny a vydá nové ÚZetko.

Prohlížel jsem i konkurenční produkt. Po chvíli jsem jej odložil pro malá písmena a mou lásku k mým očím.

ÚZetko si můžete otevřít v autobuse či ve vlaku, v čekárně u lékaře či holiče nebo třeba i v letadle. Podobný produkt potřebujete, pokud chcete pochopit základy. Nestačí vám, mít horu vytištěných papírů, třeba z Internetu, když je nevezmete do ruky. Abyste pochopili základy budete muset mnohé věci číst vícekrát. Ne dvakrát či třikrát, ale dvacetkrát či stokrát.

Vypadá to hrůzostrašně. Pokud však máte někoho, kdo je vám ochoten vysvětlit, kudy kam, pak to hned vypadá jinak.

A nyní, proč se učit základy "právní" sebeobrany.

Edice ÚZ Budete k tomu potřebovat právě zmiňované ÚZetko, a to obchodní zákoník. Vezměte cca 70 Kč a zajděte si ho koupit, zkuste papírnictví či specializovanou prodejnu. Pak se s ním pusťte do dalšího čtení.

Nyní si představte, že váš nejlepší kamarád či kamarádka žádal banku o úvěr, u kterého banky často vyžadují ručení, a žádal vás o ručení za tento úvěr.
Věřte, že mnoho nynějších ručitelů bylo původně přesvědčeno, že nikdy nebudou nikomu ručit.
Po roce přestal kamarád splácet a banka vás vyzvala k placení.
Platil jste tedy za něj 10 let 10.000 Kč měsíčně, jelikož jako podnikatel jste si to mohl dovolit. Po 10 letech jste začal uvažovat nad tím, že by vám ty peníze mohl kamarád nahradit. Za 10 let se toho mnoho změnilo. Sliboval vám, že vám to brzy zaplatí. Sliboval rok, sliboval dva roky. Když už sliboval třetí rok, informoval jste se o promlčecí době, aby náhodou nedošlo k promlčení. Zašel jste k advokátovi na radu, kolik že trvá promlčecí doba u pohledávek, které se řídí obchodním zákoníkem (Uvažujme pro jednoduchost bez zdůvodňování, že se řídí obchodním zákoníkem.). Zvěděl jste, že 4 roky. Měl jste tedy ještě chvíli času. Když vám na konci 4. roku došla trpělivost, pohádal jste se pořádně, nyní již, s bývalým kamarádem. Protože bývalý kamarád se stále k ničemu neměl, podal jste k soudu na něj, poslední den čtyřleté lhůty od zaplacení poslední splátky, žalobu.
Bývalý kamarád za tu dobu slyšel něco o promlčení. U soudu, tzv. pro jistotu, uplatnil promlčecí dobu, někteří to tak dělají, přestože netuší jak to vlastně je.

Jestli se vás to týká a jste slabší povahy, rozmyslete si dobře zda budete pokračovat ve čtení. Raději k sobě někoho zavolejte.

Nyní vezměte ÚZ, obchodní zákoník, a najděte si § 392 odst. 2, stačí první větu a dobře se něčeho podržte. Ke snadné orientaci vám pomáhá uvádění zákona v horním rohu stránek, ObZ má číslo 513/1991.

Už víte kolik vám soud přizná? Pro zjednodušení uvažujme základní částku, bez úroku z prodlení apod. Bude to 1.200.000 Kč? Bude to 10.000 Kč? Nebo jiná částka? Co si myslíte vy?

Trochu velký rozdíl jsem vám nabídl, že? Již jste pochopili, jaký může být rozdíl v tom, zda víte či si jen myslíte?