Blankosměnka, biankosměnka, bianko směnka, blanko směnka - bankovní i nebankovní úvěr

Autor: František Sousedík <frantisek.sousedik@atlas.cz>, Téma: Směnka, Vydáno dne: 04. 07. 2005

Potřebujete půjčit peníze a jste ochotni pro získání peněz udělat téměř cokoliv? I podepsat papír, který vypadá jako směnka? I když vůbec nevíte, co to může obnášet?

Člověk by řekl, že lidé jsou rozumní, že nepodepíší jen tak něco. Že přece nemohou podepsat papír, který vypadá jako snadno zneužitelná směnka, na němž není uveden datum splatnosti, ale hlavně částka.

Jenomže oni podepisují. Nečtou a podepisují. Vůbec nevědí, co to směnka je a přesto podepisují. Tuší, že na místě scházející částky lze doplnit cokoliv a přesto podepisují. Vědí, že existují lidé, kteří ve své chamtivosti či hlouposti nebo neznalosti mohou zneužít jejich důvěru a přesto podepisují.
Taková čistá "směnka" je velmi nebezpečná. Půjčíte si 20 tisíc a může se vám stát, že přijde směnečný platební rozkaz na částku 200 tisíc.
Na reakci na směnečný platební rozkaz máte dle poučení tři dny. Za tři dny se budete snažit dozvědět to, co se někteří, byť v právu vzdělaní, nenaučili za "celý život". Budete zoufale hledat na Internetu bezplatné informace a nebudete si chtít připustit, že nejčastější hodnota bezplatných informací je nulová.
Proti zneužití směnky, která byla vystavena jako snadno zneužitelná, je jen nepatrná obrana. Obvykle budete muset zaplatit sumu uvedenou ve směnečném platebním rozkazu.

Dobrá zpráva je taková, že lze vystavit směnku i takovým způsobem, že ji nelze tak snadno zneužít.