Promlčení pohledávky, promlčení závazku - promlčecí lhůta, promlčecí doba

Autor: František Sousedík <frantisek.sousedik@atlas.cz>, Téma: Promlčení, Vydáno dne: 01. 07. 2005

Hledáte-li pojem promlčení pohledávky nebo promlčecí lhůta pohledávky apod., nemůžete se nikdy dozvědět odpověď. Takový dotaz totiž nemá smysl. Naopak, já se dozvěděl, že máte velký problém. Proč tomu tak je?

Je to stejné jako když přijdete domů a partner se vás zeptá zda je venku teplo. Nesmyslná otázka. Venku je teplo ať už je teplota -30 či +30 (již jen oproti jižnímu pólu). Otázka spíše chtěla odpověď na otázku, jaká je venku teplota. Ještě mohl partner chtít zvědět váš pocit tepla či chladu. A to je opět nesdělitelné, takže ani v tomto směru nemá otázka smysl.

A promlčení pohledávky?
Promlčecí lhůty jsou různé. Naše zákony obsahují stovky pojmů promlčení. Pro různé pohledávky jsou různé lhůty. Není jedna lhůta pro všechny.
Pojem pohledávka se v zákonech téměř nevyskytuje. Je v nich ukryt, či spíše, je ukryt v hlavách lidí, kteří tomu rozumí.

Hledáte-li odpověď na vaši otázku musíte nejprve vědět o jakou jde pohledávku, právo.
Např.:
Půjčka, úvěr, bezdůvodné obohacení, zástavní právo, ručení, ...
Pak určíte podle kterého či kterých zákonů se bude věc řešit. No a pak již víte jaké promlčecí lhůty stanovuje tento zákon či tyto zákony.

Dobře se mi to říká, že? Snažím se vám vysvětlit, že v okamžiku, kdy dorazí platební rozkaz, směnečný platební rozkaz, předvolání k soudu, vlastník předloží směnku k proplacení nebo exekutor s policejním doprovodem hodlá odnášet majetek, je opravdu velmi pozdě na zjišťování podobných informací. Jak se to můžete naučit za pár dnů, když mnozí soudci se to nenaučili za 12 let? Je to naprosto nemožné.

Je mi opravdu velmi smutno, když si uvědomím, jak často narazíte na stránky prodejce vzorů smluv, kde jsem jen na jedné jediné stránce našel nejméně 5 zcela zásadních nesmyslů. Je mi vás opravdu líto. Co však pro vás mohu udělat? Mohu vám pomoci se potřebné naučit. Máte-li zájem se potřebné naučit stačí napsat.

Další příklady dotazů, které nemají smysl:
promlčení platebního rozkazu
promlčení dluhu
promlčení závazku
promlčecí doba vzniku pohledávky v dopravě
doba promlčení
promlčecí lhuta nevymahatelných