Peníze a bohatství ve stavebním spoření - Jak přemýšlíte, takové kladete otázky. Jaké kladete otázky, tak budete žít.

Autor: František Sousedík <frantisek.sousedik@atlas.cz>, Téma: Peníze a bohatství, Vydáno dne: 23. 05. 2005

Když se rozhodujete ukládat peníze na stavební spoření, pro koho ty peníze ukládáte? Komu mají přinést největší prospěch? Státu? Stavební spořitelně? Finančnímu poradci? Nebo snad Vám? To je blbá otázka, co?

Když je ta moje otázka tak blbá, proč si téměř každý pokládá "chytrou" otázku, "kdy dostanu největší podporu od státu"? Nejspíše proto, že si vůbec nevšiml, že je s ním opět manipulováno. Myslí si, jak není chytrý, že dokáže vysát ze státu maximum, které stát nabízí.

Kdo tedy má větší prospěch z toho, že dostáváte od státu maximum? Je to stavební spořitelna? Určitě. Je to finanční poradce? Určitě. A co vy? Vy jste přistoupili na jejich hru, že nejvyšší státní podpora znamená největší zhodnocení peněz. A může to být pravda. Opravdu to může pro stavební spořitelnu a finančního poradce znamenat největší zhodnocení vašich peněz. Ale Vy, Vy si kladete špatnou otázku. Když ovšem chcete dobrou odpověď, nemůžete klást špatné otázky.

Chcete být bohatí? Chcete dospět myšlením k bohatství? Nebo chcete dospět myšlením k chudobě? Tak proč se ksakru ptáte, kdy dostanete největší podporu od státu? Neměli byste se spíše ptát, kdy budou Vaše peníze nejlépe zhodnoceny?

Jo, jo, já Vás slyším, jak říkáte, "to je blbec, vždyť je to přece stejné". Musím Vás zklamat, není to stejné. Je sice pravda, že po velké změně podmínek došlo u stavebního spoření ke změně významu správně položené otázky, ale stavební spoření není jedinou věcí kde lze zhodnotit peníze. Správně položená otázka má význam ve všem a všude.

Před velkou změnou podmínek nebylo, pro nejlepší zhodnocení každý měsíc vkládaných peněz, nejvhodnější spořit 1500,- měsíčně. Správná částka ležela někde mezi 1300,- a 1450,- měsíčně, podle jednotlivých podmínek stavebních spořitelen.